top of page
Untitled design.png

 ROK S KORONAVÍRUSOM V 

 MÓDNEJ E-COMMERCE 

Rok s koronavírusom zmenil návyky Slovákov, viac než polovica chce zostať nakupovať online

Rok s koronavírusom zmenil pohľad Slovákov na nakupovanie. Najdôležitejšou prioritou už pre nich nie je doručovanie zdarma, ako tomu bolo pred rokom, ale pomer dobrej ceny a kvality produktu. Z výskumu vyplýva, že viac ako polovica zákazníkov objavila nové značky za posledný rok, kde aj nakupovala. Objavila ich najmä vďaka doporučeným položkám e-shopov alebo sociálnym sieťam. 

Štýl obliekania za posledný rok kopíroval domáce prostredie, v ktorom sa ľudia ocitli kvôli pandémii. Významným faktom je, že až 55 % ľudí avizuje, že ostáva pri online nakupovaní. Pri nákupoch online, najviac ľudom prekáža, že si nemôžu prezrieť a ohmatať tovar a rovnako majú problém s výberom správnej veľkosti. Zdá sa, že to budú nové výzvy pre módnu e-commerce. 

 

O celú tlačovú správu píšte na e-mail: eva.vargova@glami.cz

#01 Ako nakupovali Slováci pandemického roka?

49 % zákazníkov si zakúpilo viac módnych produktov než rok predtým

29 % naopak menej 

Takmer tretina z tých, čo nakupovala viac, tak spravila, pretože si častejšie nakúpi cez internet viac vecí naraz. Ďalšia tretina nakupovala viac preto, že obchody ponúkali lepšie zľavy a 26 %  nakúpilo viac preto, že malo viac voľného času. 

38 % zákazníkov, ktorí nakupovali menej uviedla, že nemali kde využiť oblečenie. Ďalších 30 % z nich malo obmedzené finančné prostriedky a 27 % ľudí nenakúpilo, pretože nikam necestovali a preto nepotrebovali oblečenie.

Zaujímavé je, že porovnaním rovnakého výskumu v ČR vyplýva, že Slováci nakupovali viac módnych produktov než Česi. 

nakupovala modu kolko2.png

V priebehu posledných 12 mesiacov ovplyvnených koronavírusom som nakupoval/a módu…(vyberte len jednu možnosť)

Najdôležitejším aspektom sa stal pomer dobrej ceny a kvality tovaru. Po roku s koronavírusom sa zvýšil záujem o dobierku.

Kým minulý rok na prvom mieste skončilo doručenie zdarma, zdá sa, že dnes to už nie je najdôležitejším aspektom pri nákupe. Tým sa stal pomer dobrej ceny a kvality produktu, ktorú označilo 37 % respondentov.

 

Aspekty, ktoré nadobudli väčšiu dôležitosť sú: rýchlosť doručenia, nízke ceny, či možnosť platby za tovar až pri doručení. Ten sa zvýšil o 8% oproti minulému roku. Trend dobierky súvisí aj s bezpečnosťou platby, ktorá sa za uplynulý rok podstatne znížila. Čo však zostalo podstatné pre zákazníkov je predĺžená možnosť na vrátenie tovaru, o ktorú sa zvýšil záujem o 5%. 

Aspekty, ktoré naopak klesli u zákazníkov sa týkajú hlavne témy bezpečnosti. Zdá sa, že si Slováci na nákupy online zvykli a už menej riešia ich bezpečnosť, či už sa to týka platieb cez internet alebo doručovania tovaru. K poklesu bezpečnosti určite prispela aj menšia opatrnosť zákazníkov vďaka oboznámeniu sa so situáciou okolo koronavírusu.     
 

Aspekty, ktoré zostali rovnako dôležité sú výpredaje obľúbených značiek, ktoré sú tretím najdôležitejším hľadiskom pri nákupe. Dobrý zákaznícky servis je stále významnou zložkou pri nakupovaní a udržateľnosť tovaru sa zdá zostala na rovnakej hodnote z hľadiska dôležitosti pre zákazníkov.     

cena za kvalitu 3.png

Čo bolo pre vás najdôležitejším aspektom pri nakupovaní online za posledných 12 mesiacov? (môžete si vybrať viac než jednu možnosť )

​Najväčšou výzvou pre online nákupy je virtuálny výber 

Pre 42 % respondentov chýba možnosť pozrieť si tovar na vlastné oči a ohmatať si ho. To je naopak hlavnou výhodou kamennej predajne. Nasleduje 37 % respondentov, ktorí uvádzajú, že majú problém s výberom správnej veľkosti, čo je stále výzvou pre online fashion. Rovnako ľuďom prekážajú extra výdaje za poštovné a 24 % z nich tvrdí, že je pre nich komplikované vrátiť nechcený tovar.

nemoznost 13.png

Čo vám prekáža najviac pri nakupovaní módneho sortimentu online (môžete vybrať viac než jednu možnosť)

?

Umelá inteligencia ako budúcnosť módy

Spolu s digitalizáciou módy je potrebné implementovať umelú inteligenciu (AI) počas celého procesu, čo pomáha automatizovať základné procesy tak, aby boli rýchlejšie a efektívnejšie, ako keby boli vytvorené ľuďmi. V konečnom dôsledku je AI jediným spôsobom, ako zabezpečiť ziskovosť a oslobodiť zamestnancov od opakovanej manuálnej práce, aby mohli tráviť svoj voľný čas v kontakte so zákazníkmi. Odhaduje sa, že globálny trh s aplikáciami v oblasti AI dosiahne v roku 2025 126 miliárd USD, oproti 7,6 miliardám z roku 2018 (odhad spoločnosti Tractica).  

Využitie umelej inteligencie môže viesť práve k zníženiu množstva vráteného tovaru. AI môže pomôcť zákazníkovi s odporúčaniami veľkosti na základe predchádzajúcich objednávok a vráteného tovaru. Prípadne môže nechať zákazníka virtuálne otestovať oblečenie pomocou vlastných fotografií, aby zistil, ako bude oblečenie na ňom vyzerať. 

Najhoršie sa nakupujú online džínsy, topánky a spodné prádlo

49 %

33 %

23 %

Nie je prekvapením, že najhoršie sa nakupuje online v kategóriách, ktoré sa najťažšie odhadujú veľkostne a ich skúšanie je zásadným prvkom pri nákupe. Iba 5 % respondentov uviedlo, že nákup pre nich bol pomerne jednoduchý a s výberom online nemali problém.  

Najjednoduchší výber pri nákupe online bol pri čiapkach, šáloch a rukaviciach (1 %), taškách, batohoch a peňaženkách (1 %), šperkoch (3 %), mikinách a svetroch (3 %). Výber šiat robí problém pre 5 % respondentov, kým výber košele, trička a blúzky pre 8 % respondentov.

Slováci objavili nové značky počas roku s koronavírusom

Pri nákupe online je pre zákazníkov pravdepodobne ľahšie nájsť nové značky, 51% respondentov totiž uviedlo, že za rok v karanténe vďaka nákupom online objavili nové značky. Pomohli im v tom najmä doporučené a často hľadané sekcie na samotných e-shopoch. Následne im boli najviac doporučené nové značky na sociálnych sieťach. 

nove znacky 3.png

Ako ste objavili nové značky? (môžete vybrať viac než jendu možnosť)

​#02 Čo sa zmenilo po roku pandémie?

Slováci si obliekli najčastejšie tenisky, legíny, rifle a tepláky

co sa nosilo 2020.png

Móde v roku 2020 dominoval trend pohodlia. Z odpovedí väčšiny vyplýva, že si najradšej obliekli pohodlné veci, ktoré nosili zrejme najviac v pohodlí svojho domova.    

Najviac respondentov si vybralo tenisky 44 %, nasledovali legíny 36 %, rifle 35 % a tepláky 34 %. Hneď za nimi si ľudia najviac obliekli mikinu a domáce tričko. 

Kardigán bol najmenej využívaným kúskom, označilo ho 8 % respondentov. 

Aj zo štýlu obliekania Slovákov vyplýva, že kopírovala prostredie, v ktorom sa ocitli ľudia kvôli pandémii. 

Ktoré kúsky oblečenia/obuvi ste nosili najčastejšie v roku 2020?  (môžete vybrať viac než jednu možnosť)

?

Najobľúbenejšie kategórie roku 2020

Tepláky

ecbfb59ce657c968d2f4bebca5f7bc1d.jpg

+139 %

Župany

d90ca98f7ebcdcdd8928bf9bb9bf6a34.jpg

+135 %

Bielizeň

Snímek obrazovky 2021-01-11 v 15.32.43.

+108 %

Pyžamá

Snímek obrazovky 2021-01-11 v 15.32.54.

+88 %

34 % Slovákov zmenilo veľkosť oblečenia počas pandémie 

Takzvané pandemické kilá – o ktorých sa hovorí v súvislosti so zákazom vychádzania a nedostatočným pohybom po celom svete sa týka len 10 % Slovákov. Zdá sa, že trend bol na Slovensku opačný, 24 % respondentov uviedlo, že potrebuje menšiu veľkosť oblečenia. 63 % tvrdí, že nosí rovnakú veľkosť ako pred pandémiou.

váha.png

10 % 

24 % 

47 % Slovákov uvádza, že sa neboja vrátiť do predajní, keď ich znova otvoria

Väčšina ľudí nemá obavy vrátiť sa do predajní, keď budú znova otvorené. Až 27 % by sa vrátilo aj keby bol počet infikovaných vysoký.

 

Naopak 10 % by počkalo až dostane vakcináciu a 9 % respondentov tvrdí, že sa nebude cítiť dostatočne bezpečne, aby nakupovalo v kamenných predajniach.

Vo zvyšných 7 % percentách sa ľudia zhodli, že sa do obchodov vrátia, až bude možný nákup bez rúška/respirátorov a nebudú davy.

znovu otvoria 3.png

Kedy sa budete cítiť bezpečne vrátiť  sa do kamenných predajní? (vyberte len jednu možnosť)

45 % respondentov čaká s niektorými nákupmi na otvorenie kamenných predajní

49 % vôbec nečaká a robí nákupy online. Zvyšok respondentov váha.

Skoro polovica z nich čaká s nákupmi na topánky, 36 % na džínsy a 31 % na spodné prádlo. To sú presne kategórie, pri ktorých respondenti uvádzali, že sa im vyberá najťažšie online, pretože sa ťažko pri nich odhaduje správna veľkosť.

 

Preto nie je prekvapením že ďalších 16 % čaká na otvorenie kamenných predajní kvôli nákupom oblečenia pre deti a mládež a 15 % ľudí uvádza, že čaká na nákup plaviek.  

kupa odklad 1.png

Kúpu ktorých produktov odkladáte kvôli zatvoreným predajniam? (môžete vybrať viac než jendu možnosť) 

56 % opýtaných, ktorí bežne nakupovali offline, zostáva pri nákupoch online, pretože v tom našli výhody a objavili nové e-shopy

56.png

Plánujete nakupovať módu online aj po skončení vládnych reštrikcií a po znovuotvorení kamenných predajní?

Pravdepodobne áno, pretože som v online nakupovaní našiel/našla výhody a objavil/a som nové e-shopy

Pravdepodobne nie. Naďalej preferujem nákup v kamenných predajniach a neviem sa dočkať, až ich opäť otvoria

Pravdepodobne budem nakupovať rovnako, ako pred pandémiou COVID-19

#03 Slováci a financie po roku pandémie

65 % Slovákov sa pokúsilo ušetriť nejaké peniaze minulý rok

Viac ako polovica z nich sa snažila ušetriť peniaze tým, že vyčkávala na zľavy u svojich obľúbených značiek, pričom obvykle neváha. 41 % nakupovalo cenovo dostupnejšie značky a 29 % respondentov sa pokúsilo znížiť počet zakúpených produktov. 

vyckavanim na zlavy10.png

Akým spôsobom ste sa snažili ušetriť na móde? (môžete vybrať viac než jednu možnosť)

V najbližších mesiacoch plánujú Slováci minúť v priemere 50 - 100 EUR mesačne za módu online

graf 20.png

Len 5 % respondentov neplánuje vôbec nakupovať módu online v následujícich mesiacoch.

čiastka12.png

Aký rozpočet plánujete minúť mesačne na nakupovanie módy počas nasledujúcich mesiacov (približne) ?

19 % Slovákov si vybralo vyššiu kvalitu, aby im produkt dlhšie vydržal

11 % naopak kvôli úspore financií siahli po horšej kvalite produktu. Pre väčšinu respondentov zostala kvalita na rovnakej úrovni, pretože nakupovali tak ako aj pred pandémiou. 

kvalita2.png

Zhoršila sa kvalita produktov, ktoré ste si zakúpili počas pandémie COVID-19 v porovnaní s kvalitou výrobkov rok predtým?

O reporte

Fashion (Re)search je dlhodobý výskumný projekt módneho vyhľadávača GLAMI o stave slovenskej módnej e-commerce, založen na kontinuálnom zbere dát. Hlavným cieľom je lepšie pochopenie dynamického trhu módnej e-commerce.

 

V tomto výskume sme použili výsledky prieskumu 3 200 používateľov (85 % žien, 15 % mužov). Dáta sme zhromaždili v prvej polovici apríla 2021. Tieto dáta sme porovnali s údajmi z rovnakého obdobia z minulého roka. Použili sme aj interné dáta objednávok, kategórií a produktov na GLAMI.sk. 

bottom of page