E-COMMERCE TRENDY

 

Technológia mení to, ako ľudia nakupujú online. A  nie je tomu inak ani s nákupom oblečenia. Menia sa procesy, vyvíjajú sa a zrýchlujú sa spôsoby doručenia a nákup sa pre každého čo najviac personalizuje. Popisujeme 6 najväčších trendov. 

Najdôležitejšie trendy v on-line nákupoch

68 %

Vyhľadávanie pomocou

obrázku

59 %

Užívateľské recenzie

51 %

Tabuľky veľkostí

29 %

Vyhľadávanie podľa obľúbených značiek

26 %

Ponuka podobných produktov

21 %

Vyhľadávanie podľa

materiálu

21 %

Zoznam

prianí

a zľavy

20 %

Inšpirácia na doplnenie 

outfitu

18 %

Produktové

video

15 %

Mobilná

aplikácia

11 % Módne články o trendoch

6 % Filter pre udržateľné produkty

4 % Chatbot

Otázka: Ktoré z nasledujúcich vecí považujete za dôležité pri nákupe oblečenia, obuvi alebo módnych doplnkov na internete? Vyberte si z 3 až 5 odpovedí.

1

Vyhľadávanie pomocou obrázku

Na prvom mieste v tom, čo považujú zákazníci za dôležité pri nákupe oblečenia, zvíťazilo vyhledávanie pomocou obrázkov/fotiek. 

 

Zdĺhavý proces, počas ktorého musí zákazník hľadať značku a poznať názvy jednotlivých kúskov oblečenia, se stáva vďaka moderným technológiam minulosťou. Spoločne s technologickými gigantmi ako je Amazon, Alibaba a Google túto funkciu teraz implementujú aj módne e-shopy ako napríklad ASOS alebo Nordstrom. 

 

Jednoducho odfoťte fotku na ulici alebo vyhľadajte fotku vášho obľúbeného kúsku. Modely strojového učenia jednotlivé produkty rozpoznajú a vyhľadajú pre vás podobné.

 

Vyhľadávanie pomocou obrázku/fotiek na GLAMI funguje na mobile/tablete alebo v aplikácii. 

2

Užívateľské recenzie

Na druhom mieste skončili užívateľské recenzie, ktoré sú jednou z najpoužívanějších pomôcok pri nakupovaní módy online. Zákazníci sledujú, ako u danej značky sedia veľkosti, aký je materiál na dotyk alebo či farba zodpovedá obrázku. Jednoducho to, čo na internete vidieť nemôžu.

 

Veľké obchody medzi nimi Alibaba a Amazon už túto možnosť  dávno majú.

 

GLAMI spustilo novú službu GLAMI TOP. Ako vyhľadávač módy chce zákazníkom poskytnúť všetky informácie, ktoré potrebujú pre pohodlný nákup módy online. 

 Recenzie vždy alebo takmer vždy sleduje tretina respondentov a ďalších 28 %  často.  

 Takmer 39 % zákazníkov uviedlo, že v posledných 3 mesiacoch napísali prevážne pozitívne recenzie 

3

Tabuľky veľkostí

Najväčšou obavou pri nakupování módy online je, že nám produkt nebude sedieť veľkosťou. Taká jednoduchá funkcia ako tabuľka doporučených veľkostí môže výber naozaj zjednodušiť.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zákazníkom pomôcť s výberom veľkostí. Obchody kladú ďalšie otázky týkajúce sa merania, typu postavy a veľkosti oblečenia, ktoré mají ľudia radi - napr. priliehavé alebo over-sized veľkosti.

 

Niektoré e-shopy – ako napríklad Zoot – majú všetky kúsky na webu prevedené na ich jednotné veľkosti. Komu na Zoote sedí veľkost M, má ju pravdepodobne u všetkých kúskov na webe. Ďalšie e-shopy išli ešte ďalej a porovnávajú veľkosti so slávnymi značkami - napríklad Nike veľkosti tenisiek, ktorú pozná väčšina ľudí. Túto technológiu využíva aj virtuálne riešenie Virtusize, ktoré implementuje britský predajca ASOS.

4

Vyhľadávánie založené na obľúbených značkách a uložených produktoch

Každý rok sa objavujú ďalšie a dalšie e-shopy. Momentálne sú zákazníci prehltení objemom ponuky, a tak začínajú čím ďalej tým viac filtrovať podľa obľúbených značiek. To platí najmä, pokiaľ sa bavíme o maloobchodoch s rôznymi značkami. 

Funkcia filtrovania a ukladania je dobre implementovaná napríklad na európskom second-hand projekte Vinted, kde môžete z výsledkov vyhľadávánia niektoré značky aj vylúčiť. Nájdete ju aj na GLAMI alebo napríklad u predajcu módy Answear. 

5

Automatická ponuka podobných produktov

Všetci máme obľúbené strihy kúskov, ktoré preferujeme, pretože nám najlepšie sedia a máme istotu, že ich výberom trafíme do čierneho. Mnoho e-shopov už tento fakt zaznamenalo a pridali na stránku produktu aj ďalšie produkty, ktoré vyzerajú podobne a mohli by sa zákazníkovi tiež páčiť.

Táto funkcia sa teší veľkej obľube, pretože užívateľom šetrí čas a oni tak rýchlejšie nájdu kúsky, ktoré sa im páčia. Ponuka podobných kúskov nechýba na GLAMI a takisto ani na e-shopoch About You alebo Answear. 

6

Vyhľadávanie podľa materiálu

Mnohých užívateľov aj vďaka osvete z oblasti udržateľnosti, čoraz viac zaujíma aj to z akého materiálu je produkt vyrobený. Okrem farby, strihu, dĺžky rukávov si chceme filtrovať aj to, aby bol produkt vyrobený napríklad z organickej bavlny.

 

Niekoľko e-shopov a takisto aj GLAMI v tejto chvíli ponúkajú filter, ktorý zákazníkom umožní vyfiltrovať len produkty z materiálov, ktoré uprednostňujú a tým im ušetria hľadanie konkrétneho kúsku. Vyskúšajte to napríklad na About You.

52 % zákazníkov vyberá kúsky podľa konkrétnej príležitosti, trendov alebo ročného obdobia.

Vyhľadávač módy

www.glami.sk

Kontakt pre média

Karolína Chromíková, PR & Brand

karolina.chromikova@glami.cz